Nowe życie po przeszczepie

17 marca, w ramach projektu „Podziel się życiem”, odwiedziliśmy uczniów XXV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, by zachęcić osoby, które ukończyły 18 lat do oddawania krwi, tak potrzebnej osobom chorym m.in. na białaczkę, oraz do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Ważnym momentem spotkania była, opowiedziana przez Joannę Archaniołowicz, historia. Joasia zachorowała i jedyną szansą na życie był przeszczep szpiku. Dawcą była jej siostra, Iwona. To ona dwukrotnie oddała Joannie szpik – w grudniu 2013 oraz w grudniu 2016 roku. W lipcu 2013 r. zachorowała na zespół mielodysplastyczny (MDS RAEB2), który po miesiącu przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. W tym samym roku miała dwa cykle chemioterapii oraz przeszczep szpiku, pobranego od siostry z talerza kości biodrowej. W maju 2016 r. miała operację łagodnego guza neuroendokrynnego trzustki, a po trzech miesiącach, w sierpniu, nastąpiła wznowa ostrej białaczki szpikowej, spowodowana zmianami dysplastycznymi. Przeszła trzy cykle chemioterapii oraz przeszczep komórek macierzystych, pobranych ponownie od siostry metodą aferezy tj. z krwi obwodowej.

Takich szczęśliwych zakończeń mogłoby być więcej, gdyby nie to, że nadal brakuje osób, które mogłyby zostać „bratem genetycznym” dla chorej osoby. Dlatego tak istotne jest, aby jak najwięcej ludzi, którzy nie mają przeciwwskazań, rejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Maria Homan mówiła o świadomej i odpowiedzialnej rejestracji. Natomiast Stanisław Furmaniak opowiedział o codziennym życiu chorych dzieci, które przebywają na oddziale onkologicznym. O tym, że na oddział trafiają rówieśnicy licealistów. Wielu z nich wygrywa z chorobą, jednak niektórzy przegrywają… Ważna jest profilaktyka i samobadanie się. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego z naszym ciałem to nie powinniśmy tego bagatelizować. Lepiej pójść do lekarza pierwszego kontaktu i się zbadać. To nie boli i nic nie kosztuje. A może uratować nam życie.

Dobrym duchem Drużyny Szpiku jest Ewa Steciąg, nauczycielka XXV LO, która kilka lat temu utworzyła Szkolną Drużynę Szpiku. Która nie tylko angażuje się w różne przedsięwzięcia, ale także zachęca swoich uczniów do pomagania innym.

Patronat Honorowy nad projektem „Podziel się życiem” objęli Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Wielkopolski Kurator Oświaty, a sfinansowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania