Na czym polega przeszczep szpiku?

Przeszczep szpiku to jedna z metod leczenia nowotworów, dająca najwyższy współczynnik wyleczeń – pięć razy wyższy niż w przypadku radio- i chemioterapii. Przeszczepy można podzielić według dwóch kryteriów:

Dawcy
Przeszczepy można podzielić na autologiczne, gdy ta sama osoba jest dawcą i biorcą przeszczepu i allogeniczne, gdy dawca i biorca przeszczepu to dwie różne osoby.
W przeszczepach allogenicznych dawcą może być członek rodziny (najczęściej siostra lub brat) lub osoba niespokrewniona.

Metody
Metodę pobrania szpiku zawsze wybiera dawca!
Z talerza miednicowego przy pomocy igły, pobiera się
około 1000 ml szpiku (ilość zależy od wagi biorcy i daw- cy, maksymalnie 25 ml/kg masy ciała dawcy). Zabieg trwa ok. 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Szpik w organizmie dawcy w ciągu kilkunastu dni regeneruje się. Dawca nie ma blizn, ran, ani śladów po wykonanym zabiegu.

Leukafereza czyli separacja komórek z krwi obwodowej. Procedura jest mało inwazyjna i niebolesna, polega tylko na wkłuciu do żył w okolicy zgięcia łokciowego wenflonu, przez niego krew pobierana jest z jednej kończyny, dalej płynie do separatora. Tam odseparowane są komórki krwiotwórcze, a nasza krew powraca do żyły w drugiej kończynie górnej. Czas trwania zabiegu wynosi od 180 do 240 min.