Rafał Czukiewski bohater ratujący ludzkie życie.

Dawca Szpiku z Dolnego Śląska (Dolny Śląsk )

Kochani, przedstawiamy Wam kolejnego dawcę RAFAŁA CZUKIEWSKIEGO z Lubina, który trzy lata temu dołączył do grona bohaterów ratujących ludzkie życie.

Rafał, na codzień pracuje w firmie KGHM Polska Miedź, w kopalni ZG LUBIN, jest szczęśliwym mężem, kochanym tatusiem i pozytywnie zakręconym amatorem sportu. Zawsze pomaga ludziom, promuje idee krwiodawstwa i dawstwa szpiku oraz honorowo oddaje krew. Zarejestrował się do bazy dawców i wkrótce po tym otrzymał telefon z propozycją oddania szpiku, czy odmówił i jakie uczucia wtedy dominowały ? Poczytajcie sami jego relacji:

– Pierwszy telefon z Fundacji DKMS dostałem we wrześniu 2016r. Gdy tylko dowiedziałem się, że mogę komuś uratować życie to przeszły mnie ciarki po całym ciele! Na pytanie czy nadal jestem chętny aby pomóc odpowiedź mogła być tylko jedna: TAK!!

Po badaniach potwierdzających zgodność tkankową okazało się, że musimy poczekać z dalszym procesem bo stan pacjenta się pogorszył. Zdrowie biorcy było na tyle złe, że początkiem marca dostałem informację o tym, że przerywamy proces i wracam do ogólnej bazy dawców. Byłem zawiedziony tą informacją ale trzymałem kciuki za swojego bliźniaka w walce z chorobą.

W maju dostałem kolejny telefon z pytaniem czy nadal jestem gotowy pomóc. Bez sekundy zastanowienia zgodziłem się . Od razu ustalono termin badań wstępnych oraz pobrania. W moim przypadku wybrano metodę pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej co wiązało się z przyjmowaniem zastrzyków z czynnikiem wzrostu, który ma na celu zwiększenie liczby komórek krwiotwórczych oraz uwolnienie krwiotwórczych komórek macierzystych do krwioobiegu. Podczas pobrania na obu przedramieniach założony jest welflon. Krew wypływa z jednej ręki przez separator gdzie oddzielane są komórki macierzyste i wraca przez drugą rękę. Sam zabieg oddania komórek macierzystych z krwi trwał w moim przypadku około 4 godziny.
Po opuszczeniu szpitala dostałem informację, że pomogłem mężczyźnie z Grecji. Mocno mu kibicuje w walce o zdrowie!

Metoda pobrania jak również przyjmowanie zastrzyków z czynnikiem wzrostu przed pobraniem nic nie bolą! Pamiętajcie że aż około 80% pobrań odbywa się z krwi obwodowej.

Zachęcam do rejestracji potencjalnych dawców. Wiele chorych osób czeka może właśnie na Ciebie!
Trzeba również być świadomym podjętej decyzji bo rezygnacja z dawstwa na pewnym etapie może skutkować zagrożeniem życia dla biorcy!

P. S.
To już prawie dwa lata od oddania i mogę powiedzieć Wam, że mój bliźniak jak narazie czuje się dobrze.

Dziękujemy Rafał

Kochani, jeżeli wśród Was są takie osoby jak Rafał, które podzieliły się cząstką siebie z innym człowiekiem, to proszę piszcie do nas na: tomasz@druzynaszpiku.pl

Możecie również dołączyć do naszej Dolnośląskiej Drużyny Szpiku i promować szczytną ideę dawstwa szpiku jako wolontariusz lub należeć do sportowej części drużyny.

Czekamy na Was, razem możemy więcej.
DRUŻYNA SZPIKU to jedna rodzina …